18 marca, 2008

San Andreas - manuale - Instalacja wozów


PIERWSZY PORADNIK INSTALOWANIA WOZÓW PRZY POMOCY SAMI


Witajcie w poradniku, w którym pomogę wam rozwikłać tajemnicę programu San Andreas Mod Installer (SAMI)
UWAGA: BEZ PROBLEMU MOŻNA ZAINSTALOWAĆ TYLKO SAMOCHODY, DO NORMALNYCH MODÓW, BRONI ITP. NALEŻY ŚCIĄGNĄĆ LUB ZROBIĆ SKRYPT! (NIE WSZYSTKIE MODY GO MAJĄ!)
UWAGA 2: MOŻLIWE, ŻE WGRANE SAMOCHODY/MODY NIE BĘDĄ DZIAŁAĆ Z WERSJĄ 1.1 I WYŻEJ

1. No, ale wstęp :P. Teraz przejdźmy do rzeczy. Po pierwsze, należałoby ściągnąć program. Można go pobrać stąd.

2. Przebiegu instalacji samego programu raczej nie będę opisywał, przejdźmy zatem do instalacji modów.

3. Ekran tytułowy wygląda mniej więcej tak:

Opis poszczególnych funkcji:
- Install a Mod - instaluje mod
- Uninstall a Mod- odinstalowuje mod
- Scripter - tworzy skrypt
- Update- sprawdza czy są aktualizacje do programu SAMI
- Exit- wychodzi z programu.

Oczywiście klikamy na Install a Mod. Przebieg usuwania modu opiszę później.

4. Następny ekran wygląda następująco:

SAMI automatycznie wykrywa folder z San Andreas, więc górną częścią się nie zajmujemy. Jeśli jednak nic wam się nie pojawia, po prostu klikamy Detect ewentualnie Browse i ręcznie podajemy ścieżkę do folderu z SA. W oknie Mod Location są 2 przyciski - ZIP/RAR file oraz Folder. Otóż kiedy ściągniemy mod, zazwyczaj jest on spakowany, wtedy zostawiamy tak jak jest, klikamy Browse i podajemy ścieżkę do modu. Jeśli jednak nie jest spakowany ew. rozpakowaliśmy go, klikamy guzik Folder i podajemy ścieżkę do modu. Ze względów bezpieczeństwa zaznaczamy też Backup Files before Installation. Klikamy Continue.

5. Następny ekran:

Zostawiamy bez zmian i klikamy Continue

6. Następny ekran:

W oknie Custom Vehicle Name wpisujemy dane jakie mają być wpisane jako backup, czyli np. Ferrari (Police Car SF), co oznacza że wgrywamy Ferrari za wóz policyjny policji San Fierro. SAMI automatycznie wykrywa, jaki wóz trzeba podmienić, więc nie pozostaje nic innego jak kliknięcie Install. Po krótkiej chwili mod jest zainstalowany i następnie klikamy Exit lub, jeśli od razu chcemy wypróbować nasz mod/samochód, klikamy Play San Andreas.

Jak stworzyć skrypt

1. Na ekranie tytułowym wybierami opcję Scripter
2. Klikamy New i wybieramy nazwę skryptu, np. Grim''s Weapons pack III.
3. Będą pojawiać nam się okienka, kolejno
-What is the name of the mod: nazwa modu, np. Grim''s weapons pack III
-Enter a description for the mod: Opis modu, np. Bronie do San Andreas
-Enter the mod''s version: wersja modu, np. 1.0
-Enter the name of the person or multiple people who created the mod: ludzie, którzy stworzyli mod, np. Grim
-Enter contact email adress: kontakt email, nie musimy nic wpisywać.
-Enter website adress: strona www modu, nie musimy nic wpisywać.
-Additional information: jakieś dodatkowe informacje o modzie, np gdzie można znaleźć jego efekty itp, nie musimy nic wpisywać.

4. No, teraz czeka nas trochę roboty. Jeśli mod, który nie jest samochodem, zawiera tylko jeden plik (np. jeśli jest to jest nowa fryzura) klikamy przycisk Add. W polu Local Path & Name of file to add podajemy nazwę pliku (modu), ale TYLKO I WYŁĄCZNIE jeśli będzie w tym samym miejscu co skrypt (czyli np. Pulpit). Jeśli zaś jest w folderze na pulpicie, podajemy jego lokalizację, np. mody/fryzury. NIE PODAJEMY CAŁEJ ŚCIEŻKI DO PLIKU!!! Natomiast w polu Remote Path & Name of IMG file wpisujemy folder i nazwę pliku w którym ma się znaleźć mod, w przypadku fryzury będzie to models/player.img

UWAGA: w polu Remote Path & Name of IMG file NIE PODAJEMY pełnej ścieżki do pliku, lecz folder w którym się znajduje sam plik, np. models/player.img, co oznacza, że mod ma być zaaplikowany do folderu models, do pliku player.img.
Jedziemy dalej. Jak widzicie na samej górze są różne opcje do wybrania, między innymi ImgAdd, ImgDelete, ImgExtract. Te są najważniejsze i raczej tylko tych będziecie używać. ImgAdd dodaje lub zamienia pliki, właśnie tej opcji będziemy używać do instalacji nowej fryzury. ImgDelete usuwa plik, raczej rzadko używana opcja. ImgExtract natomiast tworzy kopię zapasową pliku, też raczej nie używana opcja, gdyż SAMI i tak samodzielnie tworzy kopie.

5. Klikamy Apply, a następnie Save. Uzyskujemy informację, że skrypt został pomyślnie utworzony. Klikamy Back, potem Install a mod. Jeśli zapisaliśmy skrypt na pulpicie i też na pulpicie jest mod, wybieramy z lokacji Pulpit. Naszym oczom ukażą się informacje, które wpisywaliśmy o modzie oraz przycisk Install. Klikamy go i cieszymy się dodaną fryzurą.

6. Jeśli jednak chcemy dodać dużo plików (np. pack pełen broni), tworzymy nowy skrypt, znowu wypełniamy pola, lecz zamiast Add, klikamy Batch Add. Następnie klikamy Mass Create ImgAdd commands. Podajemy ścieżkę (NIE PEŁNĄ) do pliku, do którego ma być zapakowany mod. W przypadku broni to models/gta3.img. W następnym oknie klikamy OK i wybieramy te pliki, które mają być załadowane do gta3.img. Następnie klikamy OK i czekamy chwilę. Po chwili pliki zostaną załadowane do skryptu. Klikamy Save. Następnie klikamy Back. Bierzemy Install a Mod, i wybieramy lokalizację tam gdzie był skrypt, w tym przypadku Pulpit. Pokazują nam się informacje o modzie które wpisywaliśmy. Klikamy OK, czekamy chwilę i JUŻ!!!


FAQ
Pyt.: Nie mogę znaleźć wozu który zainstalowałem, co robić?
Odp.: Otóż odpowiedź jest bardzo prosta. Ściągamy program Car Spawner (np. stąd). Uruchamiamy go, potem uruchamiamy San Andreas, naciskamy ALT+TAB, klikamy Inject trainer into SA, a potem Launch trainer. Następnie wpisujemy nazwę wozu, jaki zamieniliśmy i klikamy Spawn Car. Można też zrobić to Hotkeyem, np. Jeśli chcę spawnować Infernusa kombinacją CTRL+K, to w okienku wpisuję nazwę Infernus, a potem w części okna po prawej(tam koło słowa CTRL) wpisuję literę "K" i naciskam Enter. Naciskamy z powrotem ALT+TAB i, jeśli wybraliśmy opcję Spawn Car, to samochód pojawi się przed nami, a jak wybraliśmy aktywację hotkeyem, to naciskamy to kombinację (czasami trzeba kilka razy, bo nie zawsze łapie te klawisze) i przed nami pojawia się ukochany wóz.

Pyt.: Jak odinstalować mod?
Odp.: To też bardzo proste, na ekranie tytułowym SAMI klikamy Uninstall a Mod. Następnie wybieramy moda z listy i klikamy Uninstall. To wszystko!

Autor: Neon25

DRUGI PORADNIK INSTALOWANIA WOZÓW PRZY POMOCY GTA PARKING


GTA Parking

POJAZDY:


1. Ściągamy program GTA Parking STĄD i instalujemy.


2. Po otworzeniu, klikamy na przycisk "Dodaj"(u dołu okna), a naszym oczom pokazuje się takie okno:
3. Następnie lokalizujemy folder z plikami pojazdu(chodzi o pliki *.dff i *.txd) i klikamy na OK. Pokazuje nam się nowe okno, a w prawym, dolnym rogu opcja "Dodaj". Klikamy w nią. Robiąc wszystko według instrukcji, powinno nam się pokazać coś takiego:
4. Teraz zaznaczamy na liście, który samochód chcemy zainstalować. Po zaznaczeniu, do wyboru mamy dwie opcje: "Instaluj", służąca do podmienienia nowego pojazdu za taki, który autor ustalił, lub "Instaluj jako" dzięki której sami możemy wybrać pojazd który ma służyć do podmienienia. Obie te opcje są zaznaczone czarną obwódką na zdjęciu:Info: Gdy wybieramy opcję "Zainstaluj jako", pokazuje nam się okno z edytorem ustawień pojazdu i następujące jego kategorie:
B - motory
X - rowery
O - łodzie
C - auta
H - helikoptery
M - ciężarówki itp.
P - samoloty
Q - quady
R - tiry itp.
T - pociągi itp.


5. Jeżeli wszystko zrobiliśmy dobrze, pokaże nam się żółte światło obok nazwy z dodanym pojazdem(na liście):
6. Aby odinstalować pojazd(program robi backupy), klikamy w opcję "Hist/Odinst"(w prawym, dolnym rogu), następnie zaznaczamy jaki pojazd chcemy odinstalować i klikamy w opcję "Odinstaluj" w lewym, górnym rogu:
7. Jeśli chcemy usunąć pojazd z listy klikamy w opcję "Usuń" u dołu okna.MODYFIKACJE:


1. By zainstalować modyfikacje musimy kliknąć na opcję "Inne mody" w lewym, górnym rogu, następnie w opcję "Dodaj". Potem lokalizujemy plik z modem i klikamy OK.


2. Po wybraniu opcji OK, pokazuje nam się takie oto okno:Po wykonaniu poprzedniej czynności musimy wybrać typ modu(w lewym, górnym rogu okna) i nacisnąć opcję "Dodaj"(w prawym, dolnym rogu okna). PS: Mod, którego użyłem jest tylko przykładem.


3. Teraz tylko zaznaczamy modyfikację na liście, klikamy na opcję "Instaluj"(pokazuje nam się nowe okno). W tym oknie, w prawym, dolnym rogu jest także opcja "Instaluj", tak więc wybieramy ją.


4. Ostatni krok. Zamykamy to okno. Jeżeli wszystko zostało zrobione poprawnie, obok nazwy modyfikacji(na liście) pojawi się żółte światło zamiast zielonego. Teraz możemy już włączyć grę, i cieszyć się nowym modem.

TRZECI PORADNIK INSTALOWANIA WOZÓW PRZY POMOCY IMG TOOLA


Aby móc wgrać (podmienić) samochody w GTA SA należy:

1. Mieć program IMG TOOL 2.0 (LINK)
2. Samochód do podmiany (np. Fiat 125p - LINK)
3. Zrobić backupa wszystkich plików (chodzi o pliki ze skryptami)

Otwieramy program IMG TOOL, Klikamy File -> Open i w katalogu X:\Program Files\Rockstar Games\GTA San Andreas\Models\ otwieramy plik gta3.img:Gdy plik zostanie załadowany będzie to wyglądało tak:Teraz szukamy plików samochodu do podmiany (przykładem jest Fiat 125p który zastępuje Sultana). By wyszukać pliki szybciej klikamy na klawiaturze klawisz F2 i wpisujemy nazwę... Szukamy plików:

sultan.txd
sultan1.txd
sultan2.txd
sultan3.txd
sultan.dff


Zmieniamy ich nazwy tak żeby jakby, co nie poszło dobrze by powrócić je. Aby je zmienić klikamy na pliku prawym klawiszem myszy i naciskamy lewym klawiszem myszy na "Rename":Zmieniamy na:

OLD_sultan.txd
OLD_sultan1.txd
OLD_sultan2.txd
OLD_sultan3.txd
OLD_sultan.dff


Później dodajemy pliki z fiata 125p są w nazwie:

sultan.txd
sultan1.txd
sultan2.txd
sultan3.txd
sultan.dff


aby je dodać należy nacisnąć na Commands -> Add:Teraz jak już dodaliśmy pliki należy zmienić skrypty w grze, które się znajdują w folderze samochodu pod nazwą "scripts". Więc otwieramy Skrypty z fiata 125p:i otwieramy następujące pliki w notatniku, które znajdują się w katalogu X:\Program Files\Rockstar Games\GTA San Andreas\data\, (osobno każdy plik):

carcols.dat
carmods.dat
handling.cfg
vehicles.ide


w celu zmienienia skryptu:Zajmijmy się teraz plikiem carcols.dat. W skryptach tam gdzie jest auto mamy zaznaczone co do jakiego pliku, więc pierwszą linijkę kopiujemy i wklejamy zastępując tamte informacje:W reszcie plików jest tak samo - trzeba nadpisać informacje stare na nowe, zapisać plik i grać :)
ZMIANA NAZWY POJAZDU
(by Grzybek[pl])


Jeśli instalujemy jakieś nowe auto, jego nazwa w grze nie ulega zmianie. W tym poradniku opisałem jak zmienić nazwę pojazdu na inną.

Na początku ściągamy z tąd program do edycji tekstów w grze.

1. Uruchamiamy SA GXT editor i klikamy na Open.2. Następnie otwieramy plik american.gxt z folderu Rockstar Games\GTA San Andreas\text (pamiętaj o zrobieniu kopii zapasowej tego pliku!)

3. Klikamy na Find Value

4. W oknie Znajdowanie podajemy nazwę pojazdu z gry, np. Infernus i wyszukujemy odpowiedni wpis.5. W miejscu, gdzie jest nazwa pojazdu wpisujemy coś innego, np. Lamborghini Gallardo, a następnie klikamy cokolwiek w miejscu Table Name.6. Wybieramy File > Save i zamykamy program.

A oto efekt:


Brak komentarzy: