18 marca, 2008

GTA San Andreas » SA - Podstawy

Podstawy gryBohater:

CJ (Carl Johnson) to nasz główny bohater gry GTA San Andreas. Możemy mu
zmienić ubranie, fryzure czy nawet zrobić tatuaż. Chodzić z nim na siłownie czy
jeść w restauracjach.

Broń

Jest to obecna broń CJ. Małe cyferki w dolnej części obrazka to ilość naboi.

Życie

Czerwony pasek to życie. Biały to pancerz.

Pieniądze

Pieniądze da sie zarabiać za ukończenie misji czy zabijanie przechodziów na ulicy. Można być na minusie jeśli sie przegra dużą kwote w Kasynie.

Radar

Mini mapka. Pokazuje, gdzie obecnie sie znajdujemy.

Nazwy

Jeśli wejdziemy do pojazdu pokaże sie jego nazwa.

Dzielnice

Gdy pojawia sie taki obrazek jak powyrzej to oznacza, że znajdujemy sie w innej dzielnicy.

Radio

W czasie jazdy autem czy motorem możemy słuchać muzyki. Jest do wyboru kilka stacji.Można słuchać swoje piosenki w stacji "Piosenki Gracza".

Czas

To zegar. Jedna minuta to w grze jedna godzina.

Posiadłości

Posiadłości są na radarze zaznaczone na zielony i czerwony kolor, zielony kolor oznacza, że tą posiadłość możemy kupić, a czerwony oznacza, że dana posiadłość nie jest na sprzedaż.

Pracodawcy

Literą na radarze oznaczeni są pracodawcy. Wykonywanie i przechodzenie misji u pracodawców zaznaczonych literą jest niezbędne do przejścia głównej fabuły gry.

Misje poboczne

Misje poboczne zaznaczone są na radarze nie literą ale ikonką. Ukończenie tych misji nie jest wymagane do ukończenia głównej fabuły, ale jest wymagane do 100 procentowego ukończenia gry. Na powyższym obrazku przedstawione są misje Quarry oraz wyścigi.

Szkoły

Szkoły są zaznaczone na radarze czerwoną literą S. Ukończenie wszystkich czterech szkół jazdy jest potrzebne do ukończenia stu procent gry.

Sklepy z bronią

W sklepie z bronią Ammunation możemy kupić broń. Znajduje się on w wielu miejscach na całej planszy. Drugim miejscem z bronią jest Emmet, jednak tam dostajemy broń za darmo i jest tam jedynie Pistolet 9mm.

Fast foody

W grze otrzymujemy dostęp do trzech barów: The well stacked pizza, Cluckin Beel oraz Burger shot. Możemy w nich uzupełnić energię, podnieść statystyki ostyłości oraz przejeść się i zwymiotować.

Sklepy z odzieżą, siłownie itp.

Te sklepy są umieszczone na terenie całej planszy. Są to : Fryzjer, Sklep z tatuażami, sklep z odzieżą, siłownia. Wtych miejscach możemy kupić rzeczy które zmienią wygląd i statystyki naszego CJ-a, ponadto w siłowni możemy się uczyć sztuk walki.

Save house

W tym miejscu możemy zapisać grę wchodząc na dyskietkę. Jest to w pełni darmowe, a w tym czasie gra posuwa się o sześć godzin do przodu.

Dziewczyny

Czerwonym sercem na mapie oznaczony jest dom w którym zamieszkuje nasza dziewczyna. Spod tego właśnie miejsca odbieramy ją gdy chcemy iść na randkę, ale o tym dokładniej w artykułach pt. Dziewczyny i Typy randek.

Wyścigi

Pod ikoną pucharu na radarze kryje się wyścig na stadionie. Są trzy stadiony po jednym w każdym mieście i w Las Venturas są dwa wyścigi. Za zwycięstwo w takich zawodach na stadionowych parkingach pojawiają się unikalne samochody.

Pay-n-spray i Tuning

Panowie mechanicy w Pay'n'Spray przemalują nasz samochód tak, że nie pozna nas nawet policja. Koszt takiej modyfikacji to 100$. W trzech typach zakładów tuningowych możemy zakupić hydraulikę czy nowe felgi do naszego pojazdu.

Nearest Air Strip

W tłumaczeniu na język polski ten zwrot oznacza najbliższy pas powietrzny. Na radarze te trzy kółka pojawią się tylko podczas lotu samolotem i będą one wskazywać najbliższe lotnisko.

Wanted Level

Te gwiazdy będą się pokazywać w lewym górnym rogu ekranu, pod ilością pieniędzy. Pokazują nam one nasz stopień poszukiwania przez policję. Można je mieć w skali od jednej do 6 gwiazdek. W trakcie pościgu bądź strzelaniny spotkamy oddziały S.W.A.T., FBI a nawet wojsko, ale o tym więcej w artykule pt. Policja.


Wskazówki

Podczas misji nasze cele będą zaznaczane trójkątami i kwadratami. Trójkąt z wierzchołkiem w górze oznacza, że twój cel znajduje się wyżej od ciebie. Kwadrat oznacza, że twój cel znajduje się równe, a trójkąt skierowany w dół oznacza cel umieszczony niżej od ciebie. W lewym górnym rogu ekranu będziesz informowany o wskazówkach dotyczących danej misji, również o większych zmianach w statystykach. Nad wskaźnikiem energii widoczna jest ikona broni, oraz liczba amunicji. Pod liczbą pieniędzy w czasie misji będą widoczne różne wskaźniki, np życie jakiejś osoby którą musimy uratować bądź wytrzymałości samochodu. w prawym dolnym rogu ekranu po wejściu do danego pojazdu zostanie wyświetlona jego nazwa, a po wjeżdzie do nowej dzielnicy lub wsi wyświetlona zostanie nazwa danego obszaru. Jeśli zostawisz gdzieś samochód chociaż na chwilę, nie bądź pewny, że on tam zostanie. W tej grze są złodzieje którzy potrafią dosłownie ukraść nasz samochód pod naszym domem lub tuż pod naszym nosem. Podczas jazdy możesz słuchać rozgłośni radiowych, możesz też wgrać swoje własne piosenki. Aby tak zrobić wystarczy wkleić piosenki do folderu Moje Dokumenty/Gta San Andreas User Files/User tracks, a następnie przeskanować tytuły w opcjach gry. Stacje zmieniamy klawiszami Insert, Delete, oraz kółkiem myszki.

Klawiszologia GTA:SA, by EvenemE

STEROWANIE SKINEM

W - Bieg do przodu
S - Bieg do tyłu
A - Bieg w Lewo
E - Spoglądanie w Prawo
Q - Spoglądanie w Lewo
D - Bieg w Prawo
SPACJA - Sprint
SHIFT - Skok
V - Zmiana Widoku
CTRL/LPM - Strzał
PPM - Celownik
ALT+W/S/A/D - Chodzenie
ENTER - Wejście do pojazdu
E - Następna Broń
Q - Poprzednia Broń

STEROWANIE AUTEM

W - Gaz
S - Wsteczny
A - Skręt w Lewo
D - Skręt w Prawo
SPACJA - Hamulec Ręczny
SHIFT - Klakson/Syrena Alarmowa
E - Spoglądanie w Prawo
Q - Spoglądanie w Lewo
Q + E - Spoglądanie w Tył
V - Zmiana Widoku
E/Q + CTRL/LPM - Drive By (Tylko broń typu SMG !)
R - Zmiana Radiostacji

STEROWANIE SAMOLOTEM

W - Zwiększ Moc
S - Zmniejsz Moc
A - Obrót w Lewo
D - Obrót w Prawo
Q - Skręt w Lewo
E - Skręt w Prawo
GÓRA - Podnieś Samolot
DÓŁ - Obniż Samolot
2/NUM + - Wystaw/Schowaj koła
NUM 8 Włącz Silniki Główne (HYDRA)
CTRL/LPM Strzał (Tylko HYDRA i RUSTLER !)
Q + E - Spoglądanie w Tył
V - Zmiana Widoków
R - Zmiana Radiostacji
R - Zmiana Radiostacji
V - Zmiana Widoku

STEROWANIE HELIKOPTEREM


W - Zwiększ Moc
S - Zmniejsz Moc
A - Nachylenie w Lewo
D - Nachylenie w Prawo
GÓRA - Nachylenie w Przód
DÓŁ - Odchylenie
Q - Skręt w Lewo
E - Skręt w Prawo
Q + E Spoglądanie w Tyłu
R - Zmiana Radiostacji
V - Zmiana Widoku

SKRÓTY

ESC - Menu
F1 - Replay
TAB - Statystyki Gracza

Brak komentarzy: